Menu

Co należy wiedzieć o przeszczepie dziąseł

Lipiec 17, 2017 - Zdrowie i medycyna
Co należy wiedzieć o przeszczepie dziąseł

Przeszczep dziąsła należy do specjalistycznych zabiegów stomatologicznych określanych mianem periodontologii. Są to zabiegi, które zajmują się chorobami występującymi w przyzębiu oraz błonach śluzowych. W żargonie przyjęto stosować na nie dość złowrogo brzmiące określenie – parodontoza.

Choroby występujące w przyzębiu leczy się poprzez pokrywanie recesji dziąsłowych. Prościej mówiąc, recesje są deficytem dziąsła, który może pojawić się albo przy korzeniu albo przy koronie zęba. Parodontoza może ograniczać się jedynie do dziąsła, bądź zostać poszerzona dodatkowo o możliwość dokonania regeneracji tkanek miękkich (GTR), dzięki przeszczepowi tkanek miękkich.

Zabiegi te są niezwykle skomplikowane i drobiazgowe i wchodząc w człon tzw. mikrochrirugii, która stanowi współcześnie największe wyzwanie dla stomatologów. Przeszczep dziąsła ma na celu poprawę estetyczną przyzębia pacjenta. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie tego procesu w odcinku przednim uzębienia.

O występującej parodontozie u pacjenta świadczy krwawienie zębów zarówno podczas jedzenia, jak i mycia zębów. Parodontoza nie jest specyficzna dla żadnej grupy wiekowej, może pojawiać się zarówno wśród młodych, jak i starszych wiekiem pacjentów. Powstaje w wyniku zgromadzenia na zębach płytce bakteryjnej, która kolejno przekształca się w kamień nazębny. Kamień z czasem uciska dziąsła, powodując stan zapalny w jego otoczeniu, który jest źródłem bólu odczuwalnego przez pacjenta. Ten niszczący proces opowiada za powstawanie kieszonek dziąsłowych oraz patologii zębodołów, czy groźniejszych zmian – zanik kości bądź utrata zębów.

Sam przeszczep dziąsła pozwala na eliminację u pacjenta nieprzyjemnych objawów jak nadwrażliwość na bodźce mechaniczne oraz termiczne. Recesja dziąseł sprzyja również powstaniu u pacjenta bardzo niekorzystnej próchnicy korzenia, której można zapobiec właśnie dzięki przeszczepowi dziąsła. Ponadto przeszczep dziąsła niesie ze sobą walor estetyczny – u pacjentów dotkniętych recesją dziąseł choroba nierzadko bywa powodem do chowania swojego uzębienia przed światem (bezzębny uśmiech itp.)

Podczas zabiegu przeszczepu dziąsła dentysta pobiera z podniebienia pacjenta tkankę, którą kolejno wszywa na przygotowane uprzednio pole wokół zęba i wypełnia pobraną tkanką powstałą recesję. Czasem zdarza się, że stomatolog jest zmuszony zabezpieczyć obszar pobrania szwami, na maksymalny okres 10 dni. Miejsca wszycia tkanki również zostają opatrzone szwami, które ściąga się po upływie około dwóch tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *