Menu

Jak zwalczyć drapanie w gardle?

Sierpień 10, 2015 - Porady
Jak zwalczyć drapanie w gardle?

Przesuszona, podrażniona śluzówka gardła jest częstą przypadłością, szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowego, kiedy włączamy ogrzewanie. Podczas znacznego wysuszenia śluzówki może wystąpić drapanie, łaskotanie oraz pieczenie w gardle, czasem pojawia się również silny ból gardła i trwała chrypka. Nie można bezczynnie czekać, aż te objawy same miną. Dlatego należy skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów, jakie są pomocne w pozbyciu się tego kłopotu.

Napoje

Kiedy chcesz uzyskać nawilżoną śluzówkę gardła, powinieneś wypijać w przybliżeniu 2-2,5 litra napojów każdego dnia. Przy czym należy pamiętać o unikaniu kawy oraz herbaty, są to napoje, jakie jeszcze bardziej wysuszają śluzówkę gardła. Większość napojów powinno składać się na niegazowaną lub gazowaną wodę mineralną, której temperatura wynosi 21*C, zatem jest zbliżona do temperatury pokojowej. Prócz wody można pić lekkie herbaty owocowe oraz ziołowe, dobrym wyborem jest zielona i biała herbata. Szklanka, w której znajduje się woda mineralna powinna być zawsze dostępna przy łóżku, kiedy cierpimy na drapanie w gardle.

Maceraty

Na suchą śluzówkę gardła doskonale robią maceraty, wodne wyciągi pite na zimno. Macerat można przygotować z korzenia prawoślazu oraz siemienia lnianego. Maceraty wykazują działanie kojące, osłaniające i zmniejszają dolegliwości spowodowane wysuszoną błoną śluzową gardła. Aby przygotować ten wodny wyciąg należy odmierzyć łyżkę zmielonego korzenia prawoślazu bądź siemienia lnianego (niemielony) i zalać go jedną szklanką wystudzonej, ale lekko ciepłej oraz przegotowanej wody, taką mieszankę należy pozostawić pod przykryciem w temperaturze 21 *C na okres od 4 do 6 godzin. W następnej kolejności należy przecedzić przygotowany macerat. Powinno się go pić kilka razy w ciągu dnia pijąc po kilka niewielkich łyków. Macerat należy wypić w całości w przeciągu jednego dnia.

Miód

Ulga dla wysuszonej śluzówki gardła, to przede wszystkim spożywanie miodu na różne sposoby. Można zacząć od płukania gardła miodem – najlepszy jest miód lipowy bądź spadziowy pochodzący z pyłków drzew iglastych. Aby przygotować płukankę do gardła, należy rozpuścić jedną łyżkę miodu w jednej szklance z ciepłą wodą, a następnie przystąpić do płukania gardła kilka razy w ciągu dnia.

W przypadku osób, które nie wykazują uczulenia na orzechy, istnieje również możliwość zmielenia 100 g orzechów włoskich, dodania soku z cytryny, 2 łyżeczek oliwy z oliwek oraz jednej łyżki miodu, następnie całość w dokładny sposób wymieszać i tak przygotowaną papkę przeżuwać kilka razy w ciągu dnia.

Inhalacje

W przypadku inhalacji najlepiej używać specjalnie opracowanych do tego celu olejków eterycznych. Dobrym wyborem jest olejek sosnowy, pichtowy, miętowy oraz szałwiowy. Już 3-5 kropli olejku eterycznego wystarczy do przygotowania mieszaniny do inhalacji. Krople należy dodać do większego naczynia, np. miski czy garnka, a następnie wlać ciepłą wodę. Mieszanka do inhalacji jest gotowa, w następnej kolejności należy wdychać opary przez nos – zaleca się wdychanie pary każdą dziurką z osobna.

Nawilżająca inhalacja może zostać również przygotowana poprzez rozpuszczenie w ciepłej wodzie soli kuchennej (najlepiej morskiej) bądź zakupionej w aptece soli leczniczej bocheńskiej, iwonickiej czy zabłockiej. Wystarczy wsypać 1-2 łyżki soli leczniczej na szklankę wody. Inhalację powinno się powtarzać 2-3 razy w ciągu dnia.

Farmaceutyki

W aptece znaleźć można wiele środków przeznaczonych na zwalczanie suchości w gardle, na przykład zakupić można płyn do płukania gardła. Właściwości nawilżające śluzówkę wykazują witaminy A i E oraz olej z wiesiołka. Olej ten dostępny jest w formie kapsułek – wystarczy ją rozgryźć i pozwolić, aby znajdujący się w niej olej spłynął po ściankach gardła. Kapsułkę powinno się stosować dwa razy w ciągu dnia.

Oddychanie suchym powietrzem

Podczas sezonu grzewczego wartość wilgotności powietrza w miejscu zamieszkania bądź w miejscu pracy w znaczącym stopniu maleje. Suche powietrze powoduje mocne podrażnianie oraz uszkadzanie błony śluzowej, jaka wyścieła nos, gardło i pokrywa oczy. W takich momentach odczuć można silne uczucie braku komfortu, co po pewnym czasie może przekształcić się w większe kłopoty. Objawy mogą nasilić się podczas nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *