Menu

Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci

Sierpień 10, 2015 - Porady
Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci

Zazwyczaj zapalenie gardła daje pierwsze objawy zbliżone do typowego przeziębienia. Dzieci stają się mniej żywiołowe, pojawia się również stan podgorączkowy oraz katar. W ciągu następnych paru dni maluch nagle skarży się na nieznośny ból oraz uczucie drapania w gardle. Wtedy też często u dziecka pojawia się suchy kaszel oraz zdecydowanie wyższa temperatura (zwykle do około 38,5°C). Mogą również wystąpić wymioty. Warto zatem dowiedzieć się więcej, jak działać, by w skuteczny sposób niwelować u pociechy uporczywe objawy zapalenia gardła oraz zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. W artykule zostanie również wyjaśnione, w jakim momencie chory malec może być leczony przez rodzica domowymi sposobami, a w jakim momencie niezbędna jest wizyta u lekarza. Twoja pociecha ma czerwone i opuchnięte migdałki, wspomina o bólu w trakcie przełykania? Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku.

Poznaj przyczynę choroby

Zapalenie gardła zazwyczaj jest wywoływane drogą infekcji wirusowej. Chorobą można zarazić się drogą kropelkową przez kichanie, kaszel i wydzieliny z nosa. Od czasu pierwszego kontaktu wirusa do pojawienia się początkowych efektów dolegliwości u malucha, zazwyczaj mija blisko 2-3 dni.

Czas trwania samej infekcji, to zwykle 5-7 dni, chociaż ze względu na ból gardła wywołuje bardzo nieprzyjemne uczucie, zwykle nie jest to jednak niebezpieczne dla dziecka, jak również nie nakłada konieczności zastosowania antybiotyków. Zwalczanie choroby głównie polega na zmniejszaniu symptomów i utworzeniu dla organizmu dziecka odpowiednich warunków celu walczenia z chorobą poprzez własny układ immunologiczny.

Najczęstsze symptomy

Podstawowym objawem zapalenia gardła typu wirusowego u dziecka jest intensywny ból w gardle. Maluszek może odczuwać kłucie, drapanie bądź pieczenie. Zwykle objawy te występują w połączeniu z problemami z przełykaniem płynów oraz posiłków (dziecko może wykazywać brak apetytu). Gardło, które zostało zaatakowane przez infekcję wirusową ma czerwoną barwę i jest opuchnięte. Chory maluch cierpi na suchy i niezwykle uporczywy kaszel, pojawia się również gorączka. Wiele maluchów cierpi też z powodu wymiotów, co wielu rodziców może odczytywać jako pierwsze oznaki infekcji układu pokarmowego.

Leczenie

Dziecko, które skarży się na ból gardła, powinno zostać zbadane przez lekarza. Jeżeli maluch ma dużą gorączkę, lekarz przepisze środek przeciwgorączkowy w postaci zawiesiny, kropel bądź czopków. W przypadku noworodków stosuje się specjalne środki farmakologiczne zawierające paracetamol. Z kolei dla niemowląt, jakie skończyły 3 miesiące, zwykle podaje się lekarstwa zawierające ibuprofen. Poza zmniejszeniem wysokiej temperatury oraz łagodzeniem bólu, preparat wpływa na zwalczanie zapalenia oraz ograniczanie dalszego postępu choroby. Dla rozpalonego malucha ulgę mogą przynieść także zimne okłady przykładane do czoła, pod pachy bądź pachwiny.

Ból gardła można ukoić za pomocą środków przeciwzapalnych i tych preparatów, które działają przeciwbólowo, najlepiej w formie płynu.

Przedszkolak, który ssie już cukierki, może również otrzymać lekarstwo na łagodzenie bólu gardła w formie tabletek. Katar natomiast można sukcesywnie zwalczyć z wykorzystaniem soli fizjologicznej, która świetnie oczyszcza i odblokowuje zatkany nos (warto zastosować roztwór wody w sprayu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *