Menu

Domowe sposoby na leczenie bólu gardła

Sierpień 5, 2015 - Porady
Domowe sposoby na leczenie bólu gardła

W przypadku bólu gardła zazwyczaj nie ma potrzeby interwencji lekarza w trybie natychmiastowym. Można go leczyć domowymi sposobami. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż ból gardła wywołuje silne uczucie dyskomfortu oraz cechuje go dokuczliwość, szczególnie w przypadku dzieci. Na szczęście można z nim walczyć domowymi sposobami, które są tanie, skuteczne i bezpieczne. Czytając artykuł zapoznasz się kilkoma domowymi metodami leczenia bólu gardła.

Osoby cierpiące z powodu bólu gardła powinny dbać o nawadnianie organizmu spożywając duże ilości płynów, jakie są wolne od kofeiny. Najlepszym pomysłem będzie spożywanie dużych ilości bulionów, rosołów oraz wszelkich zup, jak również picie wody mineralnej. Można również
spróbować płukać gardło wodą z rozpuszczoną solą. Wystarczy zastosować proporcję: 1/2 łyżeczki soli kuchennej na jedną szklankę ciepłej wody, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia, a następnie płukać gardło tak przygotowanym roztworem. Należy jednocześnie pamiętać o tym, by nie przełykać mieszaniny. Taki domowy zabieg pozwala pozbyć się nadmiaru flegmy oraz przynosi ukojenie obolałemu gardłu.

Warto również zwrócić uwagę na pomieszczenia, w których najczęściej się przebywa. Należy wybrać pokój, w którym spędza się najwięcej czasu i następnie ustawić tam nawilżacz powietrza. Wdychanie wilgotnego powietrza chroni przed wysychaniem gardła. Nie można zapominać o konieczności codziennego kontrolowania, czy w urządzeniu nawilżającym znajduje się świeża woda. Pojemnik przeznaczony na magazynowanie wody powinno się czyścić co trzy dni. Kiedy odpowiednie warunki mieszkalne zostaną już spełnione, należy zadbać o odpowiednie środki farmakologiczne. W tym celu trzeba udać się do apteki i zakupić tabletki na ból gardła. Ich stosowanie jest obowiązkowe, gdyż skutecznie nawilżają gardło oraz usta. W dodatku wspomagają proces oczyszczania gardła oraz zwalczają zaistniały stan zapalny, przy jednoczesnym łagodzeniu samego bólu. Osoby, które nie przepadają za posmakiem słonej wody w ustach, mogą płukać gardło wodą z odrobiną octu jabłkowego, co również wpływa na łagodzenie bólu gardła. Mieszanina powinna składać się z dwóch łyżeczek octu rozpuszczonych w szklance wody. Nie należy zapominać o każdorazowym przepłukaniu ust czystą wodą.

Celem zwalczenia wirusów oraz bakterii gromadzących się w zaatakowanym gardle warto stosować srebro koloidalne. Ma ono właściwości naturalnego antybiotyku, dzięki któremu wyleczysz swoje gardło z infekcji oraz zadbasz o wzmocnienie układu odpornościowego. Innym sprawdzonym sposobem jest domowy preparat na bazie mleka. W celu jego sporządzenia należy przygotować w rondelku 3 łyżki mleka, dodać ćwierć łyżeczki sproszkowanej kurkumy, odrobinę soli oraz masła. Wszystkie składniki wymieszać i gotować przez kilka sekund, następnie zdjąć z ognia i wystudzić. Tak przygotowany preparat powinno się spożyć 2-3 podczas choroby. Po spożyciu preparatu nie powinno się pić innych płynów przez około godzinę. Zabieg ten doskonale dezynfekuje gardło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *