Menu

Ostre zapalenie gardła – przyczyny i leczenie

Sierpień 10, 2015 - Informacje
Ostre zapalenie gardła – przyczyny i leczenie

Infekcja gardła może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Zwykle uczucie bólu w okolicach przełyku jest objawem zapalenia gardła. Niekiedy jednak jest to objaw infekcji wirusowej bądź zakażenia wywołanego przez bakterie. Zwykle ból gardła objawia się w trakcie przeziębienia oraz grypy. Zapalenie gardła może wiązać się również z wystąpieniem gorączki, bólów mięśni oraz z katarem. Warto zapamiętać, iż bardzo często ból gardła jest wynikiem zakażenia, przykładowo infekcją paciorkowca. W takim wypadku odczuwać można silny ból gardła oraz silne drapanie w gardle. Wtedy niezbędnym rozwiązaniem jest zawsze szybka wizyta u lekarza, który może zapobiec namnażaniu się bakterii w organizmie i ich przenoszeniu na dalsze narządy. Mając to na uwadze warto pamiętać, iż dobrze jest bacznie kontrolować tego rodzaju objawy, a już na pewno nie można o nich zapomnieć. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki związane z leczeniem bólu gardła.

Zazwyczaj infekcję gardła można leczyć domowymi sposobami, rezygnując w pierwszej kolejności z wizyty u specjalisty. Pomocne w tym okazują się stare i przetestowane metody. Jednakże nie należy zapominać, iż ból występujący podczas zapalenia gardła jest naprawdę intensywny oraz nieraz powoduje utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu, zatem dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie opinii lekarza. Z kolei w momencie, kiedy czujesz, iż ból nie stanowi zagrożenia, może warto wypróbować chociażby jednej z poniższej wymienionych metod. Istnieje wiele alternatyw odnośnie metod leczenia dolegliwości bólu gardła. To jedne z najpopularniejszych domowych terapii:

1. Podczas leczenia ostrego zapalenia gardła dobrze jest korzystać ze wsparcia nauk ziołolecznictwa. Ziołolecznictwo jest bezpieczne, jak również świetnie ochroni od zbędnego stosowania antybiotyków oraz pozostały środków farmakologicznych, które doprowadzają do utraty naturalnej flory bakteryjnej. Niezwykle pomocne okazuje się wykorzystanie naparu na bazie szałwii. Sposób wykonania jest bardzo prosty, wystarczy w szklance zaparzyć liście szałwii, które dostępne są w torebkach i dodać do niego jedną łyżeczkę miodu. Kiedy napar ostygnie, można zacząć płukać gardło. Tak przygotowanym naparem powinno się kilka razy w ciągu dnia płukać gardło. Dużą skuteczność wykazuje również napar wykonany z tymianku oraz liści mięty oraz rumianku. Wymienione zioła posiadają własności przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

2. Leczenie bólu gardła warto oprzeć na naturoterapii. Jest to sposób dosyć często stosowany. Największe znaczenie w naturoterapii ma czosnek. Jak powszechnie wiadomo, wiele osób za nim nie przepada, głównie z uwagi na zapach, który na długo po jego spożyciu utrzymuje się w ustach, również zapach czosnku nie należy do najbardziej lubianych. Jednakże nawet, jeśli nie przepada się za czosnkiem, warto z niego skorzystać dla ratowania zdrowia. Czosnek działa przeciwbakteryjnie. Za sprawą tej właściwości w skuteczny i naturalny sposób działa jak antybiotyk. Można jeść ząbki czosnku na surowo bez dodatków. Jednak najlepszą propozycją jest przygotowanie masła czosnkowego, dodawanie go do oliwy oraz zup i sałatek, przygotowanie sosu czosnkowego oraz picie mleka z czosnkiem.

3. Dużą skutecznością cieszy się przepłukiwanie gardła solą rozpuszczoną w wodzie. Wystarczy przygotować letnią wodę (1 szklanka) i dodać do niej blisko 1 łyżeczkę soli kuchennej i tak przygotowanym roztworem płukać gardło każdego dnia. Innym dobrym pomysłem jest zastosowanie wody utlenionej (stężenie 3%). W tym celu należy przygotować szklankę z letnią wodą i wlać do niej ¼ szklanki wody utlenionej, a następnie płukać gardło kilka razy każdego dnia.

5. Nie należy zapominać o wypijaniu dużych ilości wody. Można również pić ciepłą herbatę, zupy itd. W przypadku herbat, najlepszą jest herbata malinowa lub również herbata z miodem i imbirem. Ukojenie podczas bólu gardła przyniesie także rosół. Podczas infekcji gardła powinno się unikać picia zimnych napojów. Warto również wszelkimi sposobami chronić gardło przed zimnem, nosić golf lub szalik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *